واردات واکسن دامی با ارز دولتی انجام می‌شود/ اکوسیستم زاینده رود تحت کنترل دامپزشکی است/ خرید ارز از دولت بر عهده اتحادیه‌ها است

به گزارش همنوا به نقل از ایلنا، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در رابطه با تامین واکسن مورد نیاز صنایع دام و طیور کشور اظهار کرد: واکسیناسیون طیور بر مبنای یک برنامه ملی است که دولت ارز را در اختیار تشکل‌ها و اتحادیه‌ها قرار می‌دهد بنابراین تمامی داروها، آنتی بیوتیک‌ها و واکسن‌ها با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود و به این صورت نیست که با ارز آزاد خریداری شود.

وی افزود: تمامی واکسن‌ها توسط دولت تامین ارز می‌شود اما پول ارز را خود اتحادیه‌ها باید تامین کنند. 100درصد مواد اولیه اعم از خوراک، ذرت، سویا و واکسن توسط دولت ارز آن تامین می‌شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به حل معضل آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان اذعان داشت: ما چهار اکوسیستم اصلی در کشور داریم که به اکوسیستم خزر، اکوسیستم زاینده رود اکوسیستم آذرچای و ستارخان و اکوسیستم میغان تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه نسبت به اکوسیستم زاینده رود برنامه‌ریزی‌هایی داشتیم،تصریح کرد: در حال حاضر در آبان ماه نسبت به مدت مشابه 85 درصد و در مهر ماه 80 درصد کانون‌های پرخطرمان کاهش پیدا کرده است. در مرغداری‌های صنعتی رخدادی در این زمینه نداشتیم و خارج از اکوسیستم‌ها به صورت انگشت شمار این بیماری نمود داشته است لذا شرایط در حال حاضر تحت کنترل است.

شناسه خبر : 12437