نخستین کاتالیست راکتور مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بارگذاری شد

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا از روابط عمومی شرکت نفت ستاره خلیج فارس، محمدعلی دادور افزود: ساخت کاتالیست‌ واحدهای بنزین ‌سازی قبل از این در انحصار تعداد معدودی از شرکت‌ های انگلیسی، فرانسوی و آمریکایی قرار داشت و این شرکت ‌ها به هیچ عنوان اجازه نمی ‌دادند تا دیگر کشورها به دانش ساخت آن دست یابند.
وی ادامه داد: با وجود اعمال تحریم ‌ها امروز جوانان ایرانی با تلاش در شرکت‌ های دانش ‌بنیان و اتکا به نبوغ خود توانستند این دانش را بومی‌ سازی و ایران را برای همیشه از وابستگی به واردات قطعات مورد نیاز پالایشگاه بی ‌نیاز کنند.
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس اظهار امیدواری کرد تا پایان سال با نزدیک شدن به تولید روزانه ۴۴ میلیون لیتر بنزین، ایران را نه تنها به خودکفایی کامل برسانیم که به یکی از صادرکننده‌ های بنزین در منطقه و جهان تبدیل کنیم.
دادور افزود: در شرایط فعلی بیش از حد تکلیفی خود در تولید موفق بوده ایم و این مساله نشان دهنده‌ عشق به میهن، تخصص و تلاش شبانه‌ روزی مهندسان و کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس است.
پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس، بزرگ ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا در ایران و با ظرفیت ۳۶ میلیون لیتر در روز در قالب ۴ مرحله ۱۲۰ هزار بشکه ‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در آستانه افتتاح مرحله سوم قرار دارد.
این پالایشگاه که در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده و هم اکنون روزانه حدود ۱۵ میلیون دلار تنها از بابت تولید سه فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در کشور ارز ذخیره می شود.

شناسه خبر : 12289