نخستین محموله غیرنفتی هرمزگان به عمان رسید

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، خلیل قاسمی بیان کرد: این محموله شامل ۷۹۰ تن کاشی و سرامیک به ارزش ۲۷۵ هزار و ۴۳۹ دلار معادل بیش از ۱۹ میلیارد ریال است که هفته گذشته از بندر جاسک به مقصد بندر سویق عمان بارگیری شد.
وی بیان کرد: خط دریایی بندر جاسک- بندر سویق به منظور افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و عمان با هدف صادرات غیرنفتی محصولات کشاورزی، خشکبار و سایر محصولات برقرار شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان اظهار کرد: این خط دریایی ابتدا برای تردد شناورهای چوبی اختصاص داده شد اما اکنون شناورهای فلزی هم می توانند از آن استفاده کنند.
قاسمی گفت: پیگیری در جهت ارتقای تجهیزات بندری برای هر دو طرف (ایران و عمان) در حال انجام است.
سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان به عنوان دبیر کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان، برقراری خط دریایی بین بندر جاسک و سویق را در راستای صادرات کالاهای غیرنفتی در دستور کار قرار داده است.
بندر سویق پس از سه سال رایزنی اتاق مشترک ایران و عمان، برای پیوندهای بازرگانی با ایران و پهلوگیری کشتی‌ های کوچک و لنج فعالیت تجاری خود را از شهریور امسال آغاز کرده است.
بندر سویق به سبب نزدیکی به مسقط و بندر خشک خزائن از یک طرف و نزدیکی به بندر جاسک از سوی دیگر، پیوندهای تجاری میان ایران و عمان را با هزینه ‌ای کمتر میسر می‌ کند و تاجران ایرانی نیازی به ارسال کالاها با حجم کم بویژه میوه و سبزی به بندر شارجه و از آنجا به عمان ندارند.
بر اساس گزارش پایگاه خبری اتاق ایران پیش از این، با امضای توافقنامه میان اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک ایران و عمان در اردیبهشت ۹۴ خط مستقیم کشتیرانی بندرعباس به بندر صحار و متعاقب آن در دی ۹۶ خط مستقیم کشتیرانی از بندر خرمشهر به بندر صحار عملیاتی شد اما به دلیل پذیرش کشتی ‌های بزرگ در بندر صحار و مقرون به صرفه نبودن پهلوگیری کشتی‌های کوچک در آن، اتاق مشترک ایران و عمان پیشنهاد اختصاص بندر کوچک ماهیگیری سویق و تبدیل آن به بندر تجاری در نزدیکی مسقط را مطرح کرد.
با بهره‌ گیری از امکانات بندر سویق روند ارسال کالا و اقلام مختلف خوراکی و ساختمانی به عمان با کشتی‌ های کوچک تا سقف یک هزار تن فراهم شده است.

شناسه خبر : 12288