شورای عالی استان الگوی مدیریت واحد شهری را ارائه دهد

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی گفت: مدیریت واحد شهری که ایده اولیه شوراها بود هنوز محقق نشده و شوراهای عالی استان‎ها می‌توانند الگو و ایده این موضوع را ارائه دهد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی، داود بهبودی صبح امروز در دیدار با اعضای هیات رئیسه شورای اسلامی استان اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی را اساسا راهبر، متولی، پایشگر و رصدگر توسعه می‎دانیم و با توجه به همین رویکرد هر قدر با پیکره جامعه ارتباط بیشتری داشته باشیم اثربخشی ما در توسعه بیشتر خواهد بود.
وی افزود: یکی از الزامات توسعه داشتن نهادهای مناسب است که یکی از این نهادها شوراها است که هم از ظرفیت قانونی برخوردار بوده و هم در بدنه جامعه نهادینه شده است.
بهبودی تاکید کرد: شوراها در شهرها یک پدیده اجتماعی به شمار می‎روند و صبغه سیاسی این نهاد چندان پررنگ نیست و در نتیجه می‎تواند صدای مردم باشد و اولویت‎بندی مطالبات مردم را منتقل کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی در عین حال خاطرنشان ساخت: شورا باید به عنوان ابزار حاکمیت قانون مطرح و نهادی باشد که بتواند در اعمال قانون نقش موثری ایفا کند.
این اقتصاددان تصریح کرد: یکی از الزامات جریان توسعه، سرمایه اجتماعی، انسجام و اعتماد اجتماعی است که می‎تواند توسط شورا تقویت و یا تخریب شود؛ در شرایط فعلی تنها راه کسب شاخص‎های توسعه، تقویت سرمایه اجتماعی است.
بهبودی متذکر شد: پارادایم قبلی توسعه که از بالا به پایین بود باید تغییر یابد و به جای اینکه از دولت انتظار تولید پروژه داشته باشیم، مطالبه پروژه از طرف مردم باید شکل گیرد و به تعریف و خلق پروژه‎های اثرگذار منجر شود.
وی ابراز داشت: مدیریت واحد شهری که ایده اولیه شوراها بود هنوز محقق نشده و شوراهای عالی استان‎ها می‌توانند الگو و ایده این موضوع را ارائه دهد.

در برخی مواقع پتانسیل شوراها تبدیل به تهدید می‎شود!
در این دیدار رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان‎شرقی گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم نوعی هم‌اندیشی و همیاری بین دولت و ملت ایجاد کنیم.
غلامحسین مسعودی ریحان افزود: شوراهای شهر و استان نهادی هستند که می‎توانند بیشترین تاثیر را در تصمیم‎سازی دولت داشته باشند و هیچ نهاد و حزبی در این زمینه نمی‎تواند به پای شوراها برسد.
وی ابراز داشت: اینکه ۱۲۰ هزار نفر در کشور و ۷ هزار نفر در استان ما عضو شورا هستند، نشان می‎دهد گستره آن به قدری است که در دورافتاده ترین روستاها تاثیرگذار و تاثیرپذیر هستند و اگر دولت‌ها بتوانند از این پتانسیل به نحو احسن استفاده کنند حمایت‌های مردمی در هر لحظه همراه آنها خواهد بود.
مسعودی ریحان با بیان اینکه شوراها در شهرها می‎توانند به دولت در کمیته برنامه‎ریزی یا شورای توسعه کمک کنند، متذکر شد: متاسفانه در برخی مواقع این پتانسیل شوراها تبدیل به تهدید می‎شود!
رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان‎شرقی ادامه داد: مثلا ممکن است بخشدار یا فرمانداری به جای اینکه شوراها را یار و مشاور خود بدانند، در نقطه مقابل شوراها قرار می‎گیرند و یا در نهایت آنها را نادیده می‎گیرند که چنین اتفاقاتی به صلاح هیچ کس نیست.
وی در عین حال خاطرنشان ساخت: خوشبختانه در استان ما همواره روابط حسنه‎ای بین اعضای شوراهای استان و مدیران ارشد وجود داشته و موجب شده اتفاقات مبارکی برای استان بیفتد.

شناسه خبر : 14333