دو راه حل دانشگاه علم و صنعت برای حفظ نخبگان

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، جبارعلی ذاکری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار کرد: تصویب دو آیین نامه در سال جاری با استقبال دانشجویان تحصیلات تکمیلی رو به رو شده و موجب حضور مستمر آنها در فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی شده است.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در خصوص آیین نامه ها، تصریح کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در قالب پژوهشگر و تحت عنوان دانشجویان پسا دکتری در دانشگاه فعالیت های پژوهشی خود را انجام می دهند.
وی افزود: سال قبل حدود ۳۰ تا ۳۵ دانشجو پسا دکتری در دانشگاه شناخته شد. این تعداد در سال ۹۷ حدود ۶۰ نفر است. با تصویب آیین نامه، اوایل سال جاری و سال ۱۳۹۸ دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تحت عنوان پژوهشگر در دانشگاه حفظ می شوند.
ذاکری با بیان اینکه دانشگاه تسهیلاتی برای پژوهشگران در نظر گرفته است، ادامه داد: پژوهشگران مشابه استادیار حقوق دریافت می کنند که بخشی از مشکلات اقتصادی آنها نیز حل می شود.
رئیس دانشگاه علم و صنعت تاکید کرد: برای فرهیختگان و نخبگان بیشتر از مسائل اقتصادی انجام تحقیقات سطح بالای پژوهشی حائز اهمیت است که باید شرایط توسط دانشگاهیان و نهاد های مربوطه فراهم شود.
وی با اشاره به آیین نامه دوم، گفت: افرادی که به عنوان پژوهشگر با پروژه های تحقیقاتی اساتید همکاری می کنند، مبلغی برای آنها در گرنت (پژوهانه) اساتید توسط دانشگاه در نظر گرفته می شود و دانشگاه حقوقی به دانشجو پرداخت می کند.
ذاکری اظهار کرد: با این روش ها جامعه شاهد افزایش پروژه های پژوهشی موثر درکشور بوده و دانش آموختگان نیز در کشور حفظ می شوند.

** میزان خروج نخبگان زیر پنج درصد است
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: با توجه به اینکه مشکلات اقتصادی و کمبود تجهیزات برای دانش آموختگان وجود دارد اما نوع نگاه آنها نیز متفاوت است و اکثر آنها ماندن در کشور را ترجیح می دهند.
وی ادامه داد: برخی از دانش آموختگان برای انجام فعالیت های علمی و پژوهش های شخصی و یا با استفاده از گرنت (پژوهانه) دانشگاه از کشور خارج می شوند.
ذاکری افزود: در این صورت باید شرایطی ایجاد شود که افراد پس از تکمیل تحصیلات یا تحقیقات به کشور بازگردند و خدماتی به کشور ارائه کنند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت عنوان کرد: در زمینه خروج نخبگان مشکلاتی از قبیل نبود محل مناسب برای انجام پروژه های پژوهشی موثر است، که نیاز آنها را در تحقیقات کامل نمی کند.
ذاکری معتقد است: با وجود این شرایط یکسری نخبگان احساس می کنند با تجهیزات کشورهای دیگر کار های پژوهشی بهتری ارائه می دهند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر تحریم و مشکلات خاص موجود بر قشر جوان تاثیر گذاشته و تعداد خروج نخبگان را افزایش داده است، اما رقم قابل توجهی نیست و آمارها زیر پنج درصد را نشان می دهد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه تعداد نخبگانی که در کشور هستند بسیار زیاد است، تصریح کرد: باید نهاد های مربوطه و دانشگاهیان تسهیلاتی برای بازگشت و ماندگار کردن دانش آموختگان انجام دهند.

** جذب دانشجویان ایرانی تبار در دانشگاه
وی در خصوص جذب دانشجویان ایرانی که در دانشگاه های خارج تحصیل می کنند و به دلیل نوسانات ارزی درخواست بازگشت به کشور را دارند، گفت: این دانشجویان در سایت معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت افزود: پس از بررسی مدارک دانشجویان توسط وزارت علوم و دانشگاه مربوطه بنا به درخواست آنها در ظرفیت مازاد دانشگاه های سطح یک جذب می شوند.
ذاکری یادآور شد: سال گذشته هفت نفر با این روش در مقطع دکتری در دانشگاه علم و صنعت جذب شد و به عنوان همکار علمی مشغول به فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی هستند.

شناسه خبر : 13291