بسته ۲۰ هزار میلیارد ریالی اشتغال روی میز دولت

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، عیسی منصوری روز پنجشنبه در نشست با روسا و کارشناسان اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان اظهار داشت: برای این منظور ۱۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع بیمه بیکاری و ۱۰هزار میلیارد ریال نیز از سوی سازمان برنامه در این خصوص پیش بینی شده است.
وی افزود: در دوران تحریم ها، مسیرهای کلاسیک نمی ‌تواند ظرفیت‌ های جدید شغلی را ایجاد کند بنابراین بسته جدید اشتغال برای سال ۹۸ با محوریت تاثیر تحریم و رکود آماده و با اشتراک با سازمان برنامه و بودجه برای بررسی به دولت پیشنهاد شده که با این طرح، اشتغال ۲۵۰هزار نفر تثبیت می شود.
معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در اجرای طرح جدید دولت برای تثبیت شغل در زمان تحریم، ۶۰ درصد از دستمزد از منابع بیمه بیکاری و ۴۰ درصد دیگر نیز از سوی کارفرما پرداخت می شود.
به گفته منصوری، این روش در دوران بحران اروپا در کشور آلمان تجربه شد و یکی از دلایلی که آلمان در قیاس با سایر کشورهای اروپایی در بحران اقتصادی اروپا کمتر با مشکل مواجه شد استفاده از منابع بیمه بیکاری و منابعی از این نوع برای تثبیت شغل افراد در معرض بیکاری است.
وی با اشاره به اینکه اجازه استفاده از وام اشتغال را در جاهای دیگر نمی دهیم، اظهارداشت: در شرایط جدید دغدغه و تلاش ما این است که این منابع در حوزه های مربوط به خود هزینه شود از این رو باید در انتخاب طرح ها دقت و حساسیت بیشتری اعمال شود.

**تسهیلات اشتغال و تولید هدفمند شود
معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز داشت: برای جلوگیری از انحراف منابع اشتغال، در این وزارت یک نظارت چند لایه کنترل و نظارت دقیق طراحی کرده ایم که متقاضیان از مرحله احراز صلاحیت تا مرحله پرداخت تسهیلات مورد ارزیابی قرار می گیرند.
منصوری ادامه داد: افزایش سقف تصمیم گیری تسهیلات اشتغال روستایی در اختیار استان ها قرار گرفته و برنامه ما نیز در این خصوص، دادن اختیارات بیشتر به استان ها است.
منصوری با اشاره به اینکه در سال های اخیر نرخ تشکیل سرمایه منفی بوده، خواستار هدفمند شدن تسهیلات برای ایجاد اشتغال و تولید شد.

** تصویب ۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال طرح اشتغال در هرمزگان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان نیز با اشاره به سهمیه ۲هزار و ۸۹۰ میلیارد ریالی این استان برای تسهیلات اشتغال روستایی گفت: از زمان ابلاغ این تسهیلات، ۶ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال طرح ثبت نام شد که پس از بررسی ۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال طرح تصویب شده که پس از ارسال به بانک های عامل، تاکنون ۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
محمدعلی سلیمی افزود: نظارت دقیق بر اجرای طرح‌های اشتغال روستایی توسط کمیته‌های نظارت در حال انجام است.
وی بیان داشت: همه طرح ‌های اشتغال روستایی با دقت بازدید و نظارت خواهند شد که از مجموع ۵۵۰ طرح پرداختی، ۲۱۴ طرح توسط کمیته نظارت، مورد بررسی قرار گرفته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان ابرازداشت: علاوه بر ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبارات مشاغل خانگی اختصاص داده شده به دستگاه ها، یک هزار میلیارد ریال نیز به نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی و بنیاد شهید اختصاص داده شده که این یک فرصت برای ایجاد مشاغل خانگی، خرد و کوچک و خوداشتغالی است.
سلیمی، سهمیه استان هرمزگان در طرح کارورزی را ۲ هزار و ۹۰۰ نفر اعلام و اضافه کرد: بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.
به گزارش ایرنا، یکی از برنامه های معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان هرمزگان بازدید از سه طرح اشتغالزای روستایی در شهرستان بندرعباس بود.
منصوری ضمن بازدید از طرح های پرورش میگو، کارگاه تراش صدف و محصولات صنایع دستی صندوق خرد زنان در روستاهای شهرستان بندرعباس در جریان میزان تسهیلات دریافتی و ایجاد اشتغال این طرح ها قرار گرفت.

شناسه خبر : 13568