برون رفت از چالش دریاچه ارومیه به عزم همگانی نیاز دارد

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، «تات سو سینو/Tatsu Sino» روز سه شنبه در جریان بازدید از پروژه استقرار کشاورزی پایدار که از طرح های احیای دریاچه ارومیه در میاندوآب است اظهار داشت: کشاورزان و جوامع محلی اهتمام جدی برای اجرای این پروژه دارند اما این همت باید همگانی باشد.
وی، شور و شوق و خلاقیت کشاورزان برای احیای این دریاچه را قابل تحسین خواند و گفت: راهبری سازمان های دخیل در امر احیای دریاچه ارومیه مانند سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و همچنین طرح حفاظت از تالاب های ایران نیز در خصوص دریاچه ارومیه قابل تقدیر است.
به گزارش ایرنا، پروژه استقرار کشاورزی پایدار به صورت مشترک و با همکاری دولت ژاپن(جایکا)، دفتر عمران سازمان ملل متحد (undp) و جمهوری اسلامی ایران در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال اجراست.
این پروژه از سال ۱۳۹۳ در ۱۹ روستای این شهرستان اجرا شده و برخی از فازهای آن نیز هم اکنون در هفت روستای این شهرستان شامل قپچاق، للکلو، گزلان، گوگ تپه، داش تپه، ملک آباد و نظام آباد در حال اجراست.
فاز پنجم این پروژه در ۲ روستای مظفرآباد و تلخاب میاندوآب در حال اجراست و در سه روستای حاصل قوبی افشار، شعبانلو و مراد خانلو این شهرستان نیز این پروژه به روش PTD اجرا می شود.
سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، یک سازمان دولتی ژاپنی است که با هدف کمک به رشد اقتصادی و اجتماعی کشورهای در حال توسعه فعالیت کرده و از سال ۱۳۹۴ با ستاد احیای دریاچه ارومیه برای تهیه مدل یکپارچه هیدرولوژی حوضه آبریز دریاچه ارومیه همکاری می‌کند.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

شناسه خبر : 12142