برف نواحی سردسیر آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

به گزارش همنوا بهنقل از ایرنا، محمد اشجعی روز سه شنبه افزود: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی، نفوذ و فعالیت سامانه بارشی از امروز تا اوایل جمعه موجب ابرناکی، وزش باد، بارش باران و پدیده مه در ارتفاعات می شود.
وی اظهار داشت: شدت فعالیت سامانه در نواحی شمالی و مرکزی بیشتر بوده و با توجه به شدت وزش باد، کاهش دما و بارش برف، کولاک در گردنه های برفگیر، یخبندان، لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای استان پیش بینی می شود.
معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی توصیه کرد اقدام های لازم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی به عمل آید.
اشجعی ادامه داد: هم اکنون کلیبر با ۱۳ درجه سانتی گراد و بستان آباد با ۳ درجه بالای صفر به ترتیب گرم ترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز ۷ درجه بالای صفر است.
آب و هوای استان آذربایجان شرقی به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

شناسه خبر : 12151