بخش کشاورزی ۲۱ درصد اشتغال استان را در دست دارد

0
6

به گزارش همنوا به نقل از مهر اکبر فتحی در دیدار مدیران و فعالان بخش کشاورزی استان به مناسبت هفته جهادکشاورزی و سالگرد تأسیس جهاد سازندگی به فرمان امام راحل با استاندار آذربایجان‌شرقی با ارائه گزارشی از سیمای کشاورزی استان، اظهار داشت: بخش کشاورزی ۲۱ درصد اشتغال، ۱۶ درصد تولید ناخالص ملی، ۸۵ درصد تولید مواد اولیه صنایع غذایی و ۱۳ درصد صادرات محصولات غیرنفتی استان را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت کلزا و تولید کنجاله آن از راهبردهای اصلی بخش کشاورزی است، گفت: در سال زراعی جاری ۲۳ هزار هکتار از اراضی مستعد آذربایجان‌شرقی به این امر اختصاص می‌یابد که تلاش و همتی همگانی را می‌طلبد.

فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تولید خوب و مناسب گندم در سال ۹۷ و ذخیره‌سازی آن در سیلوهای استان، بیان کرد: در حال حاضر از گندم تولیدی سال ۹۷، حداقل برای مصرف سه ماهه سال‌جاری در سیلوهای استان ذخیره‌سازی شده و خرید تضمینی در سال ۹۸ نیز توسط شرکت غله و مراکز خرید تضمینی انجام می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود، میزان خرید و تولید گندم در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته بیشتر و از افزایش پنج درصدی برخوردار باشد.

فتحی در خصوص سیاست‌های حمایتی سازمان جهادکشاورزی از فعالیت‌های خرد کشاورزی نیز یادآور شد: توسعه گلخانه‌ها اعم از گلخانه‌های کوچک‌مقیاس و گلخانه‌های صنعتی و بزرگ‌مقیاس جزو سیاست‌های اولویت‌دار وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهاد سازندگی در سال ۹۸ است.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید