بازارچه مرزی نوردوز ساماندهی می شود

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا محسن نریمان روز چهارشنبه در جلسه ای با مدیر گمرک مرکز نوردوز با اشاره به اهمیت افزایش تبادل کالا و مسافر با کشورهای همسایه، تاکیدکرد: تلاش می کنیم در آستانه عید نوروز، بسترهای تبادل گردشگر بین ایران و ارمنستان را تقویت کنیم.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس از برنامه ریزی برای ساخت هتل در مرکز نوردوز خبر داد و گفت: منطقه آزاد ارس به خصوص در نواحی مرزی چون نوردوز این ظرفیت را دارد که تهدیدهای کنونی اقتصادی در کشور را به فرصت تبدیل کند.
نریمان همچنین گفت: گیت نوردوز در این مرز احداث می‌شود تا محدوده موجود به صورت کامل به حالت گمرکی درآمده و تمام قوانین گمرکی در این گیت اجرا شود.
حبیب مقدم، مدیر گمرک نوردوز نیز در این جلسه با ارائه آمار صادرات و واردات از این مرز گمرکی گفت: در طول یک سال گذشته 120 میلیون دلار کالا از مرز نوردوز صادر شده است که 20 میلیون دلار آن به صادرات از شهرستان جلفا و 100 میلیون دلار به کالاهای صادراتی از سایر استان ها اختصاص داشت.
وی افزود: کالاهای ساختمانی بیشترین سهم را در بین کالاهای صادر شده یک سال گذشته از این مرز دارد.
مقدم اعلام کرد: در سال گذشته 103 هزار نفر از کشور ارمنستان به ایران تردد داشتند و در 7 ماهه نخست سال جاری نیز 126 هزار نفر تردد به خاک ایران ثبت شده است .
وی همچنین گفت: در حدود یک میلیون دلار صادرات چمدانی در 9ماهه سال جاری از مرز نوردوز ثبت شده است .
مقدم خاطرنشان کرد: از مهمترین اتفاقاتی که با تردد اتباع ارمنی به ایران اتفاق افتاد، آشنایی این افراد با کالاهای ایرانی بود.
وی اظهارداشت: اگر نوسانات ارزی به حالت قبلی برگردد، ارامنه به خاطر آشنایی با کالاهای ایرانی، مشتری دائمی این کالاها خواهند بود.
گمرک نوردوز در 65 کیلومتری شهر جلفا و در حاشیه رودخانه ارس قرار دارد که تنها مرز مشترک با کشور ارمنستان نیز به‌شمار می‌رود و حجم عملیاتی آن با توجه به این‌که این گمرک هشت هکتاری با 16 سال سابقه، تنها کریدور ارتباطی ارمنستان در مسیر شمال-جنوب شناخته می‌شود، همواره رو به رشد بوده است.
رویه گمرکی جاری در آن نیز به صورت ترانزیت داخلی و خارجی است و به دلیل عدم وجود انبار مسقف، کالاها به صورت ترانشیت و ترانزیت صادر می‌شوند.
عمده کالاهای تخلیه و بارگیری شده در گمرک نوردوز شامل کود شیمیایی، مصالح ساختمانی، سیمان، میوه و سبزیجات است.

شناسه خبر : 14329