افزایش ۲۶٫۶۲ درصدی بودجه هزینه‌ای آذربایجان‎شرقی در لایحه بودجه ۹۸

داود بهبودی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس اطلاعات مندرج در لایحه، بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور بالغ بر ۱۷۰۳۲ هزار میلیارد ریال است که از آن مبلغ ۴۷۸۶ هزار میلیارد ریال به بودجه عمومی اختصاص یافته است.
وی اعلام کرد: بر طبق لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، بودجه استان نیز وضعیت مناسبی به خود گرفته به طوری که در حالی که بودجه هزینه‌ای کشور ۲۲٫۶۷ درصد افزایش داشته نرخ رشد بودجه هزینه‌ای استان  ۲۶٫۶۲ درصد است.
وی تصریح کرد: اعتبارات تملک دارائی‌های سرمایه استان ۲٫۱۷ درصد رشد داشته؛ این در حالی است که اعتبارات تملک دارائی‌های سرمایه‎ای با رویکرد واگذاری پروژه‎های نیمه تمام به بخش غیردولتی همراه بوده و بدین جهت در سطح کشور نیز این اعتبارات حدود ۲ درصد رشد  کرده است.
بهبودی در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که اعتبارات هزینه‎ای اختصاصی، تملک دارئی‎های سرمایه‌ای اختصاصی کشور به ترتیب ۲۸ و ۱۴ درصد رشد داشته است، این مولفه‌ها در استان با رشد ۵۸ و ۵۲ درصد مواجه بوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی یادآور شد: اعتبارات سه درصد نفت و توزیع متوازن امکانات کشور نیز نسبت به سال گذشته ثابت می‎باشد.
وی افزود: پیش‌بینی درآمدهای استان در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته از رشدی معادل ۱۵٫۲۰ درصد برخوردار است؛ در حالی که متوسط رشد درآمدهای استانی کشور در حدود ۱۸٫۶۵درصد است. با این توصیف انتظار می‌رود فشار مالیاتی کمتری به اقتصاد استان وارد شود.
بهبودی توضیح داد: بر طبق محاسبات به عمل آمده، رتبه استان در لایحه بودجه ۱۳۹۸ در اعتبارات هزینه‎ای هشت و در اعتبارات تملک دارائی‎های سرمایه ای ۱۰ می‌باشد؛ در حالی که رتبه استان در سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۹ و ۱۱ بوده است. بدین ترتیب ضمن ارتقاء رتبه استان، سهم آن نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
شناسه خبر : 14153