اعزام سفیران پژوهش با رویکرد دانش آموزی به مدارس استان

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، کامیار قهرمانی در جمع خبرنگاران، با بیان این‌که سند تحول آموزش و پرورش مبنای توسعه پژوهش آموزی در مدارس استان، اظهار کرد: مبنای اصلی سند تحول، انجام پژوهش‌های کاربردی در آموزش و پرورش استان است، سالانه یافته‌های پژوهش‌های انجام شده به صورت کتابچه‌ای تهیه شده و در دسترس دبیران تخصصی آموزش و پرورش استان قرار می‌گیرد.
وی با بیان این‌که برنامه های هفته پژوهش با رویکرد دانش آموز و مدرسه محوری همزمان با سراسر کشور از ۲۴ آذرماه اجرا می شود، افزود: آیین زنگ پژوهش به صورت نمادین با اجرای پایلوت استانی در یکی از مدارس ناحیه ۳ نواخته خواهد شد.
قهرمانی با بیان این‌که ۳۹ منطقه آموزش و پرورش استان دارای ۴۲ مرکز پژوهشی بوده که یکی از آن‌ها نیز در روستای ترکمانچای واقع است، گفت: هیچ محدودیتی برای حضور دانش آموزان در پژوهش سراها نیست چرا که پژوهش سراها در مرکز تمامی شهرستان‌ها و مناطق آموزشی استان مستقر هستند و تمامی دانش آموزان علاقمند می‌توانند از آن‌ها بهره مند شوند.
وی ادامه داد: در سال جاری به منزله ارتقای دانش پژوهشی همکاران ۱۰۲ هزار و ۹۳۷ نفر ساعت دوره آموزشی پژوهشی برای هفت هزار و ۴۱۰ نفر از نیروهای استان برگزار شد.
معاون اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی از برگزاری جشنواره تجلیل از فعالان و پژوهشگران فرهنگی و دانش آموزی در تالار معلم تبریز در هفته‌ی پژوهش خبر داد، و گفت: در سال جاری جشنواره جابر بن حیان در استان برگزار شد که در این جشنواره برای ۱۵ طرح پژوهشی فراخوان منتشر شده و ۹ طرح آن نیز در دست اجراست.
وی ادامه داد: از ۵۲ پژوهشگر برتر منطقه ای، ۲۹ نفر به استان معرفی شده و یک نفر نیز به عنوان نمونه کشوری انتخاب شده که در جشنواره استانی از آن‌ها تجلیل می‌شود.
وی با بیان این‌که ۴۰۰ مقاله پژوهشی در استان چاپ و ۳۰۰ کتاب تالیفی و چاپ شده در سال جاری توسط همکاران آموزش و پرورش تهیه شده است، گفت: امسال سه هزار و ۸۱۳ اقدام پژوهشی منطقه‌ای در ۳۹ منطقه آموزش و پرورش استان انجام شده که از این تعداد ۲۹۵ طرح اقدام پژوهشی بعد از داوری به دبیرخانه‌ی استان ارسال شده است.
قهرمانی افزود: در استان ۳۳ پایان نامه کارشناسی ارشد همکاران آموزش و پرورش استان وجود دارد که از این تعداد یک مورد به عنوان پایان نامه برتر کشوری انتخاب شده و در مقطع دکترا از بین ۹ مورد پایان نامه دکتری ارسال شده، یک مورد به عنوان پایان نامه برتر کشوری انتخاب شده است.
وی با اشاره به موفقیت‌های دانش آموزان استان در جشنواره های علمی کشوری مانند جشنواره خوارزمی، گفت: دانش آموزان پژوهشگر در قالب طرح سفیران دانش آموزی کاوش و پژوهش به مدارس و مناطق دیگر اعزام می‌شوند تا دانش و تجربه خود را در اختیار دیگر دانش آموزان قرار داده و فعالیت‌های پژوهشی را افزایش دهند.
  معاون اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با بیان این‌که بیش از ۷۴۰ هزار نفر نوآموز و دانش آموز در ۹ هزار و ۵۴۰ مدارس استان تحصیل می‌کنند، افزود: ۴۲ هزار معلم و فرهنگی در استان مشغول خدمت هستند که امسال سه هزار و ۴۱۴ نفر به دلیل بازنشستگی از آموزش و پرورش استان خارج می‌شوند.
وی ادامه داد: امسال در استان ۹۷۷ کلاس درسی افزایش یافته که از این تعداد ۷۳۰ کلاس درس مختص دانش‌آموزان پایه دوازدهم فنی و حرفه‌ای و کاردانش است.
وی با اشاره به خروج سه هزار و ۴۰۰ نیروی آموزش از سیستم آموزشی استان، گفت: امسال ۴ هزار و ۵۰۰ معلم در استان کمبود داشتیم که بر اساس برنامه ریزی‌ها در حال حاضر هیچ کلاسی در استان و حتی در صعب العبورترین روستا‌ها بدون معلم نیست.
شناسه خبر : 12315