اعتراف اتریش به نقش روسیه و ایران در توقف مناقشه نظامی در سوریه

به گزارش همنوا به نقل از تسنیمبه نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، “کارین کنایسل” وزیر امور خارجه اتریش اعلام کرد که برخورد واقع بینانه روسیه در حل و فصل اوضاع در سوریه و حمایت ایران از این اقدامات عامل اصلی موفقیت در پایان یافتن درگیری‌های نظامی چندین ساله در سوریه است.

وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «من روسیه را یک شریک، قبل از هر چیز در منطقه خاورمیانه می‌دانم. برخورد من با روسیه در مسئله اوکراین و سوریه کاملا متمایز است. نقش روسیه در حل و فصل اوضاع در سوریه غیرقابل انکار است.»

وزیر خارجه اتریش یادآور شد، در سپتامبر سال ۲۰۱۵ بسیاری از تصمیم مسکو برای اجرای عملیات نظامی در خاک سوریه انتقاد کرده و نتیجه  خوبی از این اقدام انتظار نداشتند، ولی این پیش بینی‌ها درست از آب درنیامد.

کنایسل افزود: «برخورد واقع بینانه روسیه با مسائل سوریه و بدون تردید حمایت مقامات ایران از آن، باعث اجرای تعهد “حفاظت از صلح” در سوریه و حل و فصل مناقشه نظامی در این کشور شده است. البته این به معنای آن نیست که روسیه یا هر کشور دیگری که در سوریه حضور دارد، بتواند به تنهایی قادر به پایان دادن به این جنگ شود.»

وی بر ضرورت دستیابی به توافق بین همه طرفین درگیر در این مناقشه در چارچوب مذاکرات ژنو و آستانه تاکید کرد و گفت، ثبات اوضاع در منطقه نیازمند مشارکت همه نقش آفرینان در روند اوضاع است.

شناسه خبر : 13570