شرط میبندم قهرمانیم!

0

اختصاصی همنوا/ شاید دردناک‌ترین خاطره‌ی تراکتوری‌ها از سنگربان تیم محبوبشان برگردد به  25 اردیبهشت 94؛ روزی که دستِ‌کم در فضای مجازی و بین هواداران معروف است به جمعه‌ی سیاه. هرچند این خاطره، پشت اخراج آندو و ماجراهای داوری جلوه‌ی کمرنگ‌تری یافت و چندان که باید به آن توجه نشد. واقعه در ورزشگاه یادگار امام تبریز اتفاق افتاد. در میان پرشورهایی که خود را بیشتر از همیشه نزدیک به قهرمانی می‌دیدند. حریف شان تیم نفت تهران بود و کافی بود این تیم مدعی و رده دومی را ببرند تا تبریزی‌ها فارغ از نتیجه‌ سپاهان و سایپا جام را لمس کنند و در ویترین افتخاراتشان جا دهند. این اتفاق هم محتمل بود وقتی فرید کریمی در دقیقه 60 برای سومین بار دروازه نفت را فروریخت. برتری تراکتورسازی تا 10 دقیقه مانده به پایان بازی هم تداوم داشت که با خروج عجیب و اشتباه حامد لک دروازه‌بان تراکتور، همه‌چیز برای سرخ‌ها از این رو به آن رو شد.

حضور اخباری در فصل بعد، روزهای خوبی را در درون دروازه برای تراکتوری‌های در پی داشت.

با ورود زنوزی به مجموعه تراکتورسازی و خرید ستاره‌های متعدد، این انتظار را به‌وجود آورد که سنگربانی صاحب‌نام در درون دروازه جا خوش کند. دروازه‌بانی شاید پرآوازه‌تر از محسن فروزان. البته زنوزی هم در مورد خریدهایش دلایل خودش را دارد: «ما این تیم را خیلی دیر تحویل گرفتیم  و شرایط جذب بازیکن برایمان بسیار سخت بود و اکثر بازیکنان مورد نظرمان قرارداد داشتند. زمانی که ما تیم را تحویل گرفتیم در بازار نقل و انتقالات بازیکنان زیادی وجود نداشت.»

کلین‌شیت‌‌هایی که یک شبه «کلین» شد

وقتی محسن فروزان با ورود لیکنز شروع به اوج‌گیری ‌کرد و دروازه خود را بارها و بارها بسته نگه ‌داشت و رکورد گلرهای نامی ایران را یکی پس از دیگری جابجا کرد. وقتی بعد از بازی با پدیده یکی از غول‌های این فصل گلی نخورد و با غرور از خودش این‌چنین تمجید کرد: «محسن فروزان ساخته شده برای بازی های سخت، برای بازی‌های بزرگ و خدا را شکر توانستم در این بازی هم مثل دیگر بازی‌های بزرگ بهترین عملکرد را داشته باشم و آن سِیوَم تیم را زنده نگه داشت. خداراشکر دوازدهمین کلین شیت را هم ثبت کردم» و از دو هدفش گفت: «هدف اولم رکورد کلین شیت پشت سر هم است و دومی هم این‌که بتوانم رکورد کلین شیت ها را بشکنم.» و خیلی مطمئن و به‌جای همه، حرف از قهرمانی زد: «فکر می‌کنم بهترین اتفاق می‌تواند قهرمانی با تراکتور در لیگ باشد که این اولین قهرمانی من در تاریخچه فوتبالم خواهد بود و البته اولین قهرمانی تراکتور در لیگ برتر بعد از چندین و چند دهه.»

وقتی بعد از بازی با صنعت نفت آبادان در هفته‌ بیست و چهارم، به عدد 647 دقیقه گل نخوردن رسید و صحبت از دروازه‌بانی تیم ملی کرد و آن جایگاه را حق خود دانست و رو به هوادار گفت:…

«در بدترین شرایط و سخت‌‍ترین روزهای ما در زمین، آرامش خودشان را حفظ کنند چون آن ها محسن فروزان را دارند» کسی گمان نمی‌کرد که او در عرض یک هفته، از یک قهرمان رکوردشکن تبدیل به سیبل هواداران و باشگاهش شود.

عکس از یوسف مونسی

 

سابقه نهچندان درخشان

دروازه‌بان «خمامی» تراکتورسازی در گیلان بسیار محبوب است. همان‌طور که علی دایی در اردبیل، خداداد در مشهد و علی بیرانوند در لرستان محبوب هستند. اما شاید غیر از رودررو نشدن کریم باقری با تیم شهرش در دیدار بین پرسپولیس و تراکتورسازی آن‌هم برای یک بازی، سابقه

نداشته در لیگ برتر ایران، بازیکنی از ترس مورد غضب قرار گرفتن همشهریانش، جرأت بازی نداشته باشد و یا آن‌چنان که باید و شاید بازی نکند. حتی شاید انگیزه بیشتری هم داشته باشد و اتفاقاً خوب بازی کردنش هم مورد تشویق همشهری‌ها قرار بگیرد.

محسن فروزان اما، در دو رویارویی با تیم رشتی، دو نشانی ناخوشایند از خودش به یادگار گذاشته. او در فصل گذشته در شرایطی که سپیدرود نیاز مبرمی به امتیاز برای بقا داشت با تیم جم در رشت حضور یافت و در میان شعارهای حمایتی هواداران رشتی با چند عکس العمل موفق مانع از باز شدن دروازه تیمش شد اما در نهایت عماد میرجوان توانست تک گل سه امتیازی این تیم را به نام خود کند و دومی هم مربوط است به حواشی به‌وجود‌آمده با پیراهن تیم خونه‌به‌خونه بابل. سابقه‌ای که با هر لغزیدن پای عمدی و غیرعمدی، او را متهم به کم‌کاری می‌کند و شاید حتی روی همه بازیکنان لیگ که مقابل تیم همشهری‌شان قرار می‌گیرند هم تأثیر بگذارد.

 

 شایعهای که دامن فدراسیون را هم میگیرد

پای فروزان به تبریز نرسیده خبر اخراجش از باشگاه رسانه‌ای شد. خبرهای شرط‌بندی همسر فروزان حتی سریع‌تر از این خبر در فضای مجازی پیچید. خبری که ریشه در اتفاقات اول فصل داشت که عادل فردوسی‌پور در برنامه 90 به آن پرداخته بود و شاید به این زودی فرصت کالبدشکافی آن را نداشته باشد. اما مالک باشگاه تراکتورسازی در گفتگوی تلفنی با برنامه میثاقی در مورد وضعیت فروزان، اولین واکنش رسمی را در این مورد انجام داد و گفت: «با توجه به درخواست هواداران و شواهدی که وجود دارد، درخواستی به کمیته انضباطی باشگاه داده‌ایم تا مورد بررسی قرار گیرد و بعد از بررسی‌های لازم نتیجه را اعلام خواهیم کرد.»

زنوزی از موضوعاتی که در فضای مجازی پیرامون فروزان مطرح شده صحبت کرد و گفت: «من مدرک مستندی ندارم، اما مسائلی که می‌گویید را در فضای مجازی می‌بینیم. مدتی پیش نیز در برنامه 90 یک‌سری بحث به وجود آمد که اگر این موضوع واقعیت داشته باشد خواسته‌های ما از فدراسیون فوتبال تغییر خواهد کرد.»

میثاقی در ادامه، اصطلاح شرط‌بندی را به‌کار برد و گفت منظور از موضوعات، همین شرط‌بندی‌ست که زنوزی در پاسخ گفت: «من هم نمی‌دانم و این مسائل را در فضای مجازی مشاهده می‌کنم. اما موضوعی وجود دارد؛ اینکه اگر قرار باشد محکومیتی در مورد چنین اتفاقی صادر شود و کسی که محکوم شده است دوباره به فوتبال برگردد، فکر نمی‌کنم کار درستی باشد و فدراسیون فوتبال باید پاسخگو باشد.»

مالک باشگاه تراکتورسازی از این جهت فدراسیون را محکوم کرد که چرا به یکی که متهم در جریانی‌ست، اجازه داده شده به فوتبال بازگردد؟ و در نهایت قول داد بعد از کارشناسی‌های لازم توسط مراجع ذی‌صلاح و کسب خبر جدید، آن را به اطلاع عموم برساند.

 

هنوز چیزی قطعی نشده

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای که دیروز انجام داد در مورد اینکه محمدرضا زنوزی اعلام کرده آنها محسن فروزان را جذب کردند اما چرا نظارت فدراسیون ضعیف بوده که بازیکنی که یک‌بار محروم شده دوباره می‌تواند به لیگ بازگردد، اظهار داشت: «بازیکن را وقتی باشگاه جذب می‌کند باید همه مسائل را در نظر بگیرد. در مورد محسن فروزان هنوز چیزی قطعی نشده است.»

با توجه به وضعیت موجود، جهت آگاهی از فرجام این موضوع باید منتظر روزها و شاید هفته‌های آتی بود. امُا آنچه مبرهن است تأثیر ابر و ماه و مه و … در تلخ‌کامی هواداران در روزهای پایانی فصل است. اتفاقاتی که فوتبالی و فنی نیست. لک، فروزان، آندو یا هر بازیکن دیگر، آنچه برای هوادار این تیم باقی خواهد ماند تلاشی جوانمردانه در زمین و روی سکوهاست. امید که تلخ‌کامی این‌روزها منجر به فریادی دلنشین در لحظه بالا بردن جام برسد. به‌نظر می‌آید فاصله پنج امتیازی با صدر جدول در شرایطی عادلانه قابل دسترسی برای سرخ‌پوشان تبریزی باشد.

شناسه خبر : 21363